Nowa ustawa dla Ubera i taksówkarzy

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym wprowadzi równe zasady dla firm świadczących usługi przewozu osób. W grę wchodzą wszystkie taksówkarskie korporacje oraz firmy takie jak Uber czy Taxify. Wszelkie przepisy uzgadniane są przez resort infrastruktury.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, jest przekonany o słuszności nowelizacji. Na ostatnim posiedzeniu zapowiedział, że już w marcu złoży pełen projekt w Parlamencie. Nowe prawo określać będzie wszelkie warunki zakładania działalności dotyczącej świadczenia usług przewozu osób. Zmiany dotyczyć będą wszystkich kierowców – tych, którzy jeżdżą na etacie dla korporacji taksówkarskiej oraz tych działających na własną rękę – np. dla Ubera.

Nowość, która zostanie sformalizowana, może okazać się krokiem milowym w pogodzeniu się między grupami, które się wytworzyły na skutek nieścisłości w prawie – między taksówkarzami, a kierowcami Ubera. Konsultacje w tej sprawie zalecały już od jakiegoś czasu Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Ministerstwo Infrastruktury ma jasny cel w składaniu nowelizacji – chce stworzyć jasne i równe warunki funkcjonowania przewozu osób, które będą oparte na jednakowych zasadach dostępu do zawodu przewoźnika. Dążyć będzie także do wprowadzenia licencji na pośrednictwo przy przewozie osób. Pośrednicy nie będą mieli innego wyjścia, jak zlecać przejazdy tylko i wyłącznie tym kierowcom, którzy będą do tego uprawnieni.

Ustawa zdecydowanie pocieszy wszystkich taksówkarzy, którzy od samego początku funkcjonowania Ubera w Polsce mieli z tym problem. Czekamy na rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *