Putin zbuduje naddźwiękowy samolot pasażerski

Pomysł sprzed kilkudziesięciu lat chce zrealizować Prezydent Rosji – Władimir Putin. Podczas wizyty w Kazaniu stwierdził, że budowa ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego jest bardzo dobrą ideą i przede wszystkim możliwą do zrealizowania w tych czasach.

Putin wielce nie zaskoczył w swoich słowach – już któryś raz wspomina o chęci zbudowania tego typu maszyny. Za każdym razem wątpili w to eksperci, którzy szczególnie wątpią w sukces komercyjnego projektu. Prezydent Rosji ma jednak szereg argumentów za stworzeniem takiego samolotu. Uważa, że skoro bombowiec strategiczny Tu-160 jest perfekcyjny, to dlaczego miałoby się nie udać z podobną maszyną, ale dla dużej ilości pasażerów.

Eksperci nie mają złudzeń, samolot może generować olbrzymie koszty dla linii lotniczych. Całkiem inaczej rozgraniczają się wydatki związane z paliwem, obsługą oraz dostosowaniem do standardowych lotnisk niż w przypadku normalnych statków powietrznych. Specjaliści sądzą, że nie ma popytu na tego typu usługi, co może odstraszać linie lotnicze od inwestowania w badania.

 

Putin widzi jednak wiele zalet w szybkim podróżowaniu między rożnymi nacjami. Przypomniał nawet historię pierwszego samolotu ponaddźwiękowego, który służył pasażerom. Skonstruowano go w ZSSR. Prototyp miał okazje wznieść się w powietrze 31 stycznia 1968 roku. Niestety jedna z 17-stu wybudowanych dotąd maszyn rozbiła się kilka lat później, w wyniku czego zginęło 14 osób. To położyło kres rosyjskim maszynom. Właściwie go zaczęło. Druga katastrofa, która przydarzyła się w maju 1978 roku dała do myślenia osobom rządzącym. Z pomysłu całkowicie zrezygnowano.

Znając charyzmę rosyjskiego przywódcy możemy spodziewać się, że pomysł może zostać zrealizowany – chociażby do prototypu. Potem będziemy mogli ocenić, czy była to dobra idea w imię ludzkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *