PKS-y będą dostawać prawie miliard złotych rocznie

Ministerstwo Infrastruktury ma nowy pomysł na reaktywację popularnych PKS-ów. Stworzyło specjalny projekt ustawy, który przywróci transport autobusowy w miejscach, w których go nie ma. Wydatek rzędu 800 mln każdego roku to obietnica wyborcza Jarosława Kaczyńskiego.

Sam Premier, Mateusz Morawiecki, zapewniał, że w pierwszej kolejności weźmie się za rozwój krajowego transportu. W swojej wypowiedzi przytoczył obecny stan miejsc, w których transport autobusowy po prostu zniknął. Zlikwidowano dawne PKS-y, przez co ludzie mieli utrudniony dostęp do większych miast. Ustawa docelowo miała zostać przygotowana w marcu.

“Ten problem chcemy zaadresować bardzo szybko. To będzie pierwsza legislacja, która wraz z ustawą o emeryturze plus trafi do Sejmu. Już w kwietniu lub w maju będziemy gotowi, żeby dystrybuować środki do poszczególnych powiatów. Tych, które będą w stanie logistycznie, operacyjnie obsłużyć odbudowę tych linii – nazwijmy je umownie PKS-owymi – bo nie chodzi o to, żeby dawny PKS wszędzie jeździł, bo to mogą być prywatne firmy przewozowe” – powiedział Mateusz Morawiecki w radiowej Jedynce.

Do realizacji założonego celu stworzony zostanie specjalny Fundusz, który docelowo pomoże przywrócić połączenia autobusowe. Rząd chce, aby podmioty zajmujące się transportem publicznym nie narzekali na brak środków i mogli wykorzystać pełen potencjał planowania oraz całej organizacji linii publicznego transportu zbiorowego.

Jak zawsze przy takich dotacjach nasuwa się pytanie: A skąd Państwo weźmie na to pieniążki? To pytanie do rozważenia pozostawiamy Wam..