Polski samochód elektryczny przed 2023 rokiem

Jeszcze przed 2023 rokiem, jako Polacy, będziemy mogli poszczycić się pierwszym w pełni polskim samochodem elektrycznym. Wszystko to za sprawą spółki ElectroMobility Poland, która ruszy z masową produkcją. Na początek generować będzie 100 tysięcy jednostek rocznie – potem już po 200 tysięcy.

Prezes spółki, Piotr Zaręba, tłumaczy złożoność procesu: “Samochodu i fabryki nie buduje się w rok, zwłaszcza, jeśli po drodze trzeba stworzyć cały ekosystem dostawców i partnerów motoryzacyjnych, którego do tej pory w Polsce brakowało”. Polski podmiot nawiąże współpracę z partnerem technicznym, który w głównej mierze będzie odpowiadał za wszelkie prace przy budowie samochodu elektrycznego.

Firma, która zostanie wybrana do realizacji tego zadania będzie musiała posiadać szerokie kompetencje we wprowadzaniu nowych modeli do masowej produkcji. Kwalifikacje, które będzie spełniać, mogą okazać się kluczową przewagą konkurencyjną w branży motoryzacyjnej. Oczywiście dla spółki bardzo ważną cechą okaże się być samo doświadczenie, którego nigdy nie za wiele.

Co ciekawe, taki integrator został już wybrany. Firmą, która spełniła wszystkie wymagania, zostało niemieckie przedsiębiorstwo inżynieryjne EDAG Engineering. Jest to jeden z największych niezależnych partnerów działających w branży motoryzacyjnej na świecie. Ponad 50 lat doświadczenia było głównym motorem napędowym do podpisania umowy z niemieckim partnerem.

Bardzo ciekawi nas projekt polskiego samochodu elektrycznego. Czy będzie to strzał w dziesiątkę i pojazd będzie konkurował z Teslami Elona Muska, czy może totalny niewypał? Czas pokaże..