Jest ustawa regulująca cofanie liczników

Problem, z którymi klienci sprzedawców samochodów używanych borykają się od zawsze, ma zostać rozwiązany. Wielu handlarzy do tej pory decydowało się na nieuczciwe kroki w postaci cofania liczników samochodowych. Sejm przyjął jednak ustawę niepozwalającą na realizację tego zabiegu.

Wiele miesięcy trwały same prace legislacyjne, które miały wprowadzić zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz zmianie samego Kodeksu Karnego. Wszelkie działania poskutkowały tym, że dokładnie 15 marca 2019 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianach, które za pomocą czynności administracyjnych oraz kontrolnych, zminimalizują proces “kręcenia liczników”.

Pan Jakub Fabryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, skomentował zmiany prawne: “Bardzo się cieszę, że po długim okresie walki o to, żeby kręcenie liczników było nie tylko naganne, ale i karalne, ustawa wejdzie w życie. Nie rozwiąże ona problemu w całości, ale z całą pewnością pomoże w jego społecznym napiętnowaniu, a ryzyko potencjalnych kar spowoduje zmniejszenie skali procederu”.

Handlarze nie przejęli się tą wiadomością, dopóki nie przeczytali o samej wymianie liczników. Może zostać ona przeprowadzona dopiero wtedy, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu, chociaż powinien ten przebieg odmierzać. Majsterkowicze widzą jednak światło w tunelu, ponieważ dopuszczalna jest wymiana drogomierza, jeśli wymieniamy docelowo element, który jest z nim powiązany.

Miejmy nadzieję, że nowe Prawo ograniczy liczbę takich zabiegów. Pamiętajmy, że ukarany zostanie zarówno ten, który zlecił samą wymianę, jak i zakład wykonujący usługę.