Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów

Zazwyczaj nie wybiegamy za daleko w przyszłość, ponieważ są rzeczy ważne i ważniejsze. W tym przypadku temat jest niezwykle istotny, ponieważ w maju 2022 roku zmieni się obowiązkowe wyposażenie samochodów osobowych. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Każdy interesariusz projektu jest przekonany o jego słuszności – począwszy od producentów pojazdów, po władze rządzące. Komisja Europejska wraz w całym Parlamentem w pełni poparli zmianę prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Po reformie każde auto wychodzące z produkcji, będzie posiadało szereg nowoczesnych systemów bezpieczeństwa.

Każdy pojazd przystosowany do ruchu będzie posiadał system automatycznego hamowania przed przeszkodą, system wykrywający zmęczenie kierowcy oraz system wspomagający cofanie. Nie zabraknie również systemu wspomagania utrzymania pojazdu w pasie ruchu oraz czarnej skrzynki i blokady alkoholowej. Całość wspomagana będzie systemem ISA.

Ostatni z systemów nie ma przychylnej opinii wśród osób testujących. Cały układ Intelligent Speed Assistance polega na automatycznym dostosowaniu prędkości pojazdu do przepisów obowiązujących na drogach. Za pomocą GPS-u zczytywane są wartości ze znaków poziomych i pionowych. Nie jest on jednak w pełni dopracowany przez samych producentów przez co budzi kontrowersje.

Ciekawe jak zmiany wpłyną na starsze pojazdy. Czy obowiązkowa będzie procedura udania się do warsztatu i zmiany obowiązkowego wyposażenia? Czas pokaże..