Ubezpieczenie AC, naprawy, paliwo – ile kosztuje utrzymanie samochodu w Polsce?

Żyjemy coraz szybciej i mamy coraz więcej obowiązków, dlatego wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Czy wiesz, ile kosztuje utrzymanie auta w Polsce? Sprawdź, czy nie przepłacasz!

Codzienne korzystanie z samochodu to niemałe obciążenie dla kieszeni. Wydawać by się mogło, że najwięcej wydajemy na paliwo, jednak specjaliści udowadniają, że nasze zasoby finansowe uszczuplają się także z powodu opłat, które ponosimy regularnie, by utrzymać auto w jak najlepszym stanie. Warto zastanowić się, ile rzeczywiście kosztuje posiadanie pojazdu i ograniczenie kosztów. Mądra i przemyślana eksploatacja z pewnością nie zaszkodzi naszemu portfelowi. A czy ty wiesz, ile naprawdę wydajesz na swoje auto?

Założenia Finansowego Siłacza

Jednymi ze specjalistów w dziedzinie finansów, którzy policzyli, ile Polacy wydają na samochód, są autorzy bloga Finansowy Siłacz –Bartosz i Damian. Swoje obliczenia oparli na kilku założeniach. Modelowym samochodem zostało około dziesięcioletnie auto klasy C kosztujące około 20 000 zł, wyposażone w silnik spalinowy, z rocznym przebiegiem 15-20 000 km i wykorzystywane przez kierowcę w wieku około 35 lat mogącego pochwalić się trzema latami jazdy bezwypadkowej.

– samochód za ok 20 tys. zł,

– silnik benzynowy,

– segment C,

– około 10-letni,

– roczny przebieg 15-20 tys. km,

– kierowca ok. 35 lat, 3 lata jazdy bezwypadkowej.

Źródło: Finansowy Siłacz

Według autorów kalkulacji właśnie takie samochody możemy spotkać na polskich drogach najczęściej. Koszty utrzymania auta są oczywiście uśrednione i mogą różnić w zależności od sposobu eksploatacji pojazdu. Nie zakładają też poważniejszych kolizji.

Pierwsza wizyta u mechanika

Wszyscy specjaliści zalecają, by bezpośrednio po zakupie samochodu wybrać się do mechanika, który sprawdzi, czy auto nie ma usterek. Nawet podczas wnikliwych oględzin możesz nie zauważyć, że niektóre części i układy w pojeździe wymagają drobnych napraw. Warto więc odwiedzić specjalistę od razu po sfinalizowaniu transakcji. Pierwsza wizyta u mechanika to nie tylko przegląd techniczny samochodu, ale przede wszystkim wymiana: oleju silnikowego oraz filtru oleju, filtru powietrza, filtru paliwa, filtru kabinowego i płynu hamulcowego. W czasie wizyty u specjalisty dobrze jest sprawdzić też kondycję rozrządu, układu hamulcowego, a także zawieszenia. Pierwszy przegląd i wymiana najważniejszych filtrów oraz płynów to koszt rzędu 600 zł. W skład cenę wchodzą użyte materiały i robocizna.

Czasami zdarza się, że niektóre części wymagają wymiany. Najczęściej dotyczy to kloców hamulcowych, a czasem też zawieszenia. To zwiększa koszt wizyty o ok. 1000 zł. Specjaliści rekomendują także wymianę rozrządu, jeśli poprzedni właściciel nie udokumentował niedawnych napraw. Awaria tej części może być bowiem znacznie droższa niż profilaktyczne zamontowanie nowego sprzętu, które kosztuje około 1000 zł. Wszystko to sprawia, że pierwsza wizyta u mechanika może kosztować od 600 zł do 2000 zł.

Koszty paliwa

Roczne koszty paliwa są w dużej mierze uzależnione od stylu jazdy kierowcy oraz od tego, czy najczęściej porusza się po mieście czy też poza nim. Przy założeniu, że średnia cena benzyny wynosi 5,30 zł można obliczyć, że miesięczne zużycie paliwa to koszt rzędu 550 zł (przy założeniu, że rocznie pokonujemy trasę 15 000 km). Oznacza to, że roczne koszty paliwa to ponad 6700 zł.

Ubezpieczenie samochodowe AC

Ważnym wydatkiem wchodzącym w skład kosztów utrzymania auta jest ubezpieczenie samochodowe AC (dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia samochodowego AC w Axa na stronie https://axa.pl/samochod-ubezpieczenia/oc/). Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które może objąć auto oraz jego wyposażenie standardowe i dodatkowe (pod warunkiem zgłoszenia tego we wniosku ubezpieczeniowym). AC przyda się w przypadku kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia pojazdu. Dokładna lista przypadków, w których właściciel samochodu może ubiegać się o odszkodowanie jest zależna od ubezpieczyciela i jego aktualnej oferty. Cena AC waha od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko jest uzależnione od indywidualnych potrzeb kierowcy oraz od parametrów samochodu. Nie bez znaczenia są też propozycje ubezpieczyciela. Wieloletnia współpraca z agentem pozwala na wynegocjowanie korzystniejszej oferty i obniżenie kosztów AC.

Naprawy

Planując swój roczny budżet na utrzymanie samochodu, musisz uwzględnić w nim drobne naprawy, które mogą zdarzyć się niespodziewanie. Warto więc mieć w zanadrzu określoną kwotę (najlepiej 1000-2000 zł), która nie nadweręży portfela w przypadku niespodziewanej usterki.

Wymiana opon

Kupno i wymiana opon to kolejny koszt, który ponosi każdy właściciel samochodu. Komplet opon zimowych to cena rzędu 1000 zł (średnia półka, cena za cztery opony). Zmiana opon kosztuje zazwyczaj około 100 zł, co oznacza, że w ciągu roku zapłacimy 200 zł. Warto też pamiętać, że dobrym nawykiem jest wymiana opon na nowe po przejechaniu 20000-30000 km. Oznacza to, że nowe opony trzeba kupować co 3-4 lata.

Badania techniczne

Każda kierowca jest zobowiązany do przeprowadzenia badania technicznego raz w roku. Przegląd auta odbywa się w autoryzowanym punkcie, który określa stan techniczny pojazdu i wydaje zgodę (lub jej brak) na dalsze użytkowanie samochodu. Takie badanie kosztuje zazwyczaj około 100 zł. Trzeba pamiętać, że bez aktualnego przeglądu kierowca nie ma prawa do wyjechania autem na drogę.

Przejazdy płatnymi drogami i parkingi

Koszty związane z przejazdami płatnymi drogami są uzależnione od naszego trybu życia. Są bowiem osoby, które niemal każdego dnia jeżdżą autostradami, co zwiększa cenę rocznego korzystania z takich dróg. Niektórzy kierowcy nie pojawiają się natomiast na autostradzie przez cały rok. Warto więc założyć, że średnio płacimy około 150 zł za przejazd tego typu drogami (np. jednorazowa wycieczka nad polskie morze). Oczywiście te koszty mogą być zarówno niższe, jak i wyższe.

Podobnie rzecz ma się z parkingami. Każdy kierowca stara się unikać opłat za parkowanie, jednak od czasu do czasu zdarza się, że trzeba skorzystać z postoju, np. w centrum miasta. Ceny parkingów nie są najmniejsze, dlatego warto założyć, że rocznie na parkowanie wydamy około 200 zł. Oznacza to, że dobrym pomysłem jest założenie w planowanym budżecie, że korzystanie z autostrad i parkingów to wydatek rzędu 350-500 zł w skali roku.

Koszty dodatkowe

Lista kosztów dodatkowych jest długa, dlatego warto skoncentrować się na najważniejszych wydatkach, które prawdopodobnie poniesiesz w ciągu roku. W planie znajdzie się bez wątpienia mycie i odkurzanie samochodu, co daje około 80 zł rocznie (średnio 20 zł za jedno mycie i odkurzanie, zakładamy cztery wizyty w myjni). Wymiana żarówek, bez której także trudno się obejść to wydatek rzędu 60 zł w skali roku. Nie bez znaczenia jest także uzupełnienie płynu do spryskiwaczy, który może kosztować około 60 zł. Warto pamiętać, że nierzadko zdarzają się też inne wydatki, które jednak zostały uwzględnione wcześniej, w drobnych naprawach. Koszty dodatkowe mogą wynieść zatem około 300 zł rocznie.

Wyliczenia Finansowego Siłacza pozwalają stwierdzić, że roczne utrzymanie samochodu to około 12 000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że kalkulacja została przeprowadzona bez uwzględnienia większych usterek, mandatów i wielu innych wydatków. Można zatem stwierdzić, że wyliczenia zostały przeprowadzone z sposób przyjazny dla portfela. Właśnie dlatego, kupując samochód i planując budżet na kolejny rok, warto założyć, że kwota, jaka będzie potrzebna na jego utrzymanie powinna oscylować w granicach 15000-20000 zł. Dzięki takiemu założeniu łatwiej będzie ci naprawić auto wtedy, kiedy będzie to potrzebne. Z kolei jeśli rok będzie bezkolizyjny i bezawaryjny, zdołasz zaoszczędzić niemałą sumę, co z pewnością zasili twój roczny budżet (nie tylko na samochód).

Źródła:

– https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ceny-sprzedaz/news-ile-naprawde-kosztuje-posiadanie-samochodu,nId,2389081

– https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zakup-to-dopiero-poczatek-ile-kosztuje-utrzymanie-samochodu-w-Polsce-3098896.html

– https://www.finansowysilacz.pl/ile-kosztuje-utrzymanie-samochodu/