Poznań oznaczył szerokość tramwaju na drodze

Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) w Poznaniu namalował na drodze piktogramy, świadczące o obecności tramwaju. Mają one wskazywać jego szerokość na szynach, dzięki czemu pojazdy nie zablokują go podczas standardowej trasy. Ma to znacznie poprawić bezpieczeństwo.

O nowych znakach poinformował poznański urząd na swoim profilu na Facebooku: „Już wcześniej wprowadzony został zakaz ruchu pojazdów o szerokości powyżej 2 metrów lewymi pasami ruchu. Teraz ZDM wymalował – na jezdni i torowisku – piktogramy (symbole tramwaju), które pokazują kierowcom skrajnię pojazdów szynowych, czyli szerokość jakiej potrzebują tramwaje na swobodny przejazd.”

Obrazki tramwaju zostały namalowane tylko i wyłącznie na Moście Królowej Jadwigi, gdzie wcześniej ustalony zakaz był notorycznie łamany. Kierowcy poruszając się po poznańskich ulicach w korku, wręcz wariują i mimo większej szerokości niż 2m jadą właśnie przez ten most. ZDM musiał coś z tym zrobić, ponieważ tramwaje miały co raz większe problemy.

Jest to jedna z najważniejszych tras dla pojazdów szynowych w stolicy Wielkopolski. Przez Most Królowej Jadwigi kursuje aż sześć linii tramwajowych. Co ciekawe, kierowcy mają tam do wykorzystania po dwa pasy w każdą stronę. Droga jednak szybko się korkuje, przez co często wykorzystywany jest pas dla tramwajów. Kierowcy często łamią w tym miejscu prawo.

Miejmy nadzieję, że namalowane piktogramy zwiększą czujność kierowców w tym miejscu. Możliwe, że na znaki zwrócą uwagę także piesi i uniknie to niebezpiecznych sytuacji.