Cena benzyny nadal w górę

Benzyna PB95 to jedno z najpopularniejszych paliw, notorycznie zalewanych przez polskich kierowców. Niestety stacje benzynowe nie dają za wygraną, ceny na giełdach szaleją, przez co pełen bak to co raz większa kwota pieniężna. Analitycy nie mają złudzeń – trend nadal będzie trwał.

Firma analityczna BM Reflex jest przekonana, że stacje w najbliższych dniach i tygodniach podwyższą ceny za litr benzyny PB95. Przedsiębiorstwo wskazuje także porównania z ubiegłym rokiem: „Zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego są najwyższe w tym roku i jednocześnie najwyższe od października–listopada ubiegłego roku.” 

Ceny oferowane w detalu wzrosły tylko i wyłącznie w przypadku benzyn bezołowiowych – kwota za pozostałe paliwa pozostała mniej więcej bez zmian. Co ciekawe, już od samego początku marca litr benzyny podrożał nawet o 35 groszy – jeszcze gorzej wygląda to w hurtowniach, gdzie ceny wzrosły o średnio 44 groszy.

Analitycy e-petrol mają własne spostrzeżenia: “Biorąc pod uwagę nastroje na rynku międzynarodowym, kolejne dni mogą przynieść dalszy ciąg zwyżek. Miałoby to uzasadnienie, jednak obserwacje na wielu stacjach sugerować mogą pewne spowolnienie w podwyżkach. Na niektórych obiektach udało się zaobserwować nawet obniżki.”

WIelu ludzi przypuszcza, że stacje organizują ze sobą pewnego rodzaju zmowy cenowe, nie zdają sobie jednak sprawy z podwyżek na rynku hurtowym.