Statystyki dotyczące napadów na ciężarówki

To jakaś istna plaga – coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której to złodzieje obrabiają ciężarówkę na wyznaczonych dla niej parkingach. Z najnowszymi statystykami podzielił się Międzynarodowy Związek Ochrony Aktywów Techmologicznych (TAPA), który zajmuje się bezpieczeństwem towarów w transporcie.

Już teraz najlepsi analitycy Związku przewidują, że ten rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę napadów na ciężarówki firm przewozowych w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie (region EMEA). W samym styczniu 2019 roku miało miejsce ponad 300 napadów, co porównując z tym samym miesiącem roku ubiegłego daje przerażający wynik – wzrost liczby incydentów o prawie 70 procent.

Tegoroczny luty wypadł jeszcze gorzej niż zeszłoroczny – liczba napadów zwiększyła się o 77 procent, co przełożyło się na straty o łącznej wartości 9,1 mln euro. Średnio – dla jednego przewoźnika – napad oznaczał stratę ok. 43 tysięcy euro. Przytaczane kwoty mogą przerażać. Jeszcze gorzej patrzy się na dane Unii Europejskiej, która uważa, że firmy transportowe w wyniku kradzieży tracą 8,2 mld euro rocznie.

TAPA ma jednak szereg różnorakich pomysłów. Jednym z nich jest zwiększenie liczby chronionych parkingów – chociażby w regionie EMEA, gdzie potrzebne jest aż 400 tysięcy nowych strzeżonych parkingów. W tym regionie jest najwięcej tego rodzaju przestępstw. Międzynarodowy Związek dobrze wspomina wspólną akcję polskich policjantów oraz tych z krajów związkowych Saksonia-Anhalt, kiedy to wspólnymi siłami aresztowali 10 członków zorganizowanej grupy przestępczej żyjącej z napadów na ciężarówki.

Bardzo byśmy chcieli żeby z roku na rok liczba tego typu incydentów malała. Niestety na razie jest zupełnie odwrotnie, co może niepokoić europejskich przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *