Statystyki dotyczące napadów na ciężarówki

To jakaś istna plaga – coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której to złodzieje obrabiają ciężarówkę na wyznaczonych dla niej parkingach. Z najnowszymi statystykami podzielił się Międzynarodowy Związek Ochrony Aktywów Techmologicznych (TAPA), który zajmuje się bezpieczeństwem towarów w transporcie.

Już teraz najlepsi analitycy Związku przewidują, że ten rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę napadów na ciężarówki firm przewozowych w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie (region EMEA). W samym styczniu 2019 roku miało miejsce ponad 300 napadów, co porównując z tym samym miesiącem roku ubiegłego daje przerażający wynik – wzrost liczby incydentów o prawie 70 procent.

Tegoroczny luty wypadł jeszcze gorzej niż zeszłoroczny – liczba napadów zwiększyła się o 77 procent, co przełożyło się na straty o łącznej wartości 9,1 mln euro. Średnio – dla jednego przewoźnika – napad oznaczał stratę ok. 43 tysięcy euro. Przytaczane kwoty mogą przerażać. Jeszcze gorzej patrzy się na dane Unii Europejskiej, która uważa, że firmy transportowe w wyniku kradzieży tracą 8,2 mld euro rocznie.

TAPA ma jednak szereg różnorakich pomysłów. Jednym z nich jest zwiększenie liczby chronionych parkingów – chociażby w regionie EMEA, gdzie potrzebne jest aż 400 tysięcy nowych strzeżonych parkingów. W tym regionie jest najwięcej tego rodzaju przestępstw. Międzynarodowy Związek dobrze wspomina wspólną akcję polskich policjantów oraz tych z krajów związkowych Saksonia-Anhalt, kiedy to wspólnymi siłami aresztowali 10 członków zorganizowanej grupy przestępczej żyjącej z napadów na ciężarówki.

Bardzo byśmy chcieli żeby z roku na rok liczba tego typu incydentów malała. Niestety na razie jest zupełnie odwrotnie, co może niepokoić europejskich przedsiębiorców.