Pendolino do obioru od mechanika za 20 miesięcy

Niektórzy z Was doskonale pamiętają sytuację, kiedy to pociąg Pendolino uległ wypadkowi pod Ozimkiem w kwietniu 2017 roku. Teraz zostanie wywieziony do Włoch, aby go naprawić. Cały proces potrwa około 19-20 miesięcy. Transport do Italii rozpoczął się już w środę, 24 kwietnia 2019 roku.

PKP Intercity miało nie lada zadanie, aby zorganizować transport dla uszkodzonego, pierwszego członu pociągu. Z tej okazji zamówiono specjalną platformę, która poruszać się będzie na ciężarówce. Z tej okazji podpisano specjalną umowę z firmą Alstom, która zajmie się kompleksową naprawą pociągu Pendolino. Koszt naprawy to blisko 8,5 mln euro netto. Do tego trzeba doliczyć też VAT.

Z pociągiem ma poradzić sobie konsorcjum spółek Alstom Konstal i Alstom Ferriviaria. To właśnie te organy są odpowiedzialne za budowę pojazdów serii ED250 Pendolino. Aby stan maszyny wrócił do normy, należy wymienić zniszczone urządzenia, pospawać całe pudło i dobrze zmontować na specjalnie do tego przygotowanym stanowisku pomiarowym. Nie jest to łatwe zadanie.

Przypomnijmy zdarzenie, które miało miejsce w miejscowości Ozimek. Kierowca ciężarówki, pomimo zakazu, wjechał na torowisko i pod wpływem przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej – zblokował się. Na szczęście przed samym zderzeniem z Pendolino, zdołał wyskoczyć z kabiny. Niestety kilkanaście osób zostało rannych, zniszczono sieć trakcyjną, pociąg oraz blisko 500 podkładów kolejowych.

Tego typu sytuacje to ogromna nauczka, ale także przestroga dla wszystkich kierowców. Jeśli jest zakaz – to jest ZAKAZ. Bądźmy ostrożni jadąc w ruchu drogowym.

1 thought on “Pendolino do obioru od mechanika za 20 miesięcy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *