Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

egzamin na prawo jazdy

Ma się dużo zmienić. Egzaminatorzy zaczęli narzekać na ilość pracy w trakcie jednej dniówki. Z tego powodu Ministerstwo Infrastrukury przygotowało specjalny projekt. Każdy jeden pracownik WORD-u będzie mógł maksymalnie przeprowadzić osiem egzaminów w trakcie dnia.

Zmiany nie dotkną tylko osób, które decydują o tym, czy potencjalni kierowcy są zdolni do jazdy, ale także samych kandydatów. Ich egzaminy będą ustalone na konkretne, pełne godziny. Wszystko powinno dobrze działać, jeśli nie będzie żadnych opóźnień. W przypadku nieobecności któregoś z kandydatów – może być również nieciekawie. Zmiany powinny w najbliższym czasie trafić do ogólnych przepisów.

Resort ma jednak bardzo dobrą argumentację: “Poprzez zmiany, egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców.” Skomentowano także wprowadzenie harmonogramu: “Zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu” – napisano w komunikacie.

Ciekawe zmiany szykują się też w sposobie zdawania prawa jazdy na kategorię AM. Mianowicie, osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać tego egzaminu na motorowerze, będą mogły skorzystać z czterokołowca. Jest to bardzo logiczna propozycja, biorąc pod uwagę fakt, że kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno czterokołowcami jak i motorowerami.

Większość z proponowanych zmian wejdzie w życie najprawdopodobniej już 1 lipca tego roku. Już teraz wiadomo, że regulacja pracy egzaminatora przesunie się na późniejszy termin.