Polacy wybudują elektryczną autostradę

elektryczna autostrada

Niewiarygodne! Już niedługo powstanie elektryczna autostrada w zachodnich Niemczech. Największym zaskoczeniem jest fakt, że innowacyjną “eHighway” wybuduje polska spółka – Trakcja PRKiL. Przedsiębiorstwo dopiero niedawno uzyskało certyfikat na wykonywanie pracy w tym kraju.

Projekt tej nowości został wykonany w ramach całego programu działań dotyczących ochrony klimatu wśród naszych zachodnich sąsiadów. Innowacja pozwoli na wykorzystanie przez ciężarówki, znajdujące się na autostradzie, mocy elektrycznej ze zbudowanej sieci trakcyjnej. Oczywiście konieczna będzie zmiana napędu z tradycyjnej na alternatywną.

Co ciekawe, nie będzie to mały odcinek. Aż 30 procent autostrad przebiegających przez teren Niemiec, ma być wyposażona w tego typu udogodnienie. Wychodzi na to, że sieć trakcyjna powstanie na blisko 4000 km tras. Projekt jest oczkiem w głowie niemieckiego rządu, która dąży do zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nazwano go “Elisa”.

Jaki w całym procesie ma udział polska spółka? Trakcja PRKil zajmie się montażem elementów sieci trakcyjnej na dwóch odcinkach w kierunku Frankfurtu nad Menem oraz Darmstadt. Będą to pięciokilometrowe odcinki na autostradzie krajowej numer 5. Głównym wykonawcą jest nie kto inny jak Siemens, który zarządzać będzie ogólnym postępem prac.

Rozwiązanie już wcześniej było testowane na innych drogach znajdujących się w okolicach Los Angeles oraz w Berlinie. W Szwecji również sprawdzano tego typu możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *