Polsce bardzo daleko do Europy

Polskie inwestycje nie są takie piękne, jak mogłyby się wszystkim wydawać. Porównując je z innymi krajami europejskimi jesteśmy daleko w tyle. Branża usług przewozowych jest wciąż ograniczona, co widać w wielu raportach. Poniżej wyjaśniamy, co miał do powiedzenia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce wybudowano zaledwie 2400 kilometrów autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. Wszystko byłoby w porządku, gdyby w tym samym czasie nie zlikwidowano ponad 600 kilometrów szlaków kolejowych. Rzetelne informacje przedstawiono w raporcie pt. „Transport inkluzywny-rola polityki transportowej w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju kraju”.

Dokument PIE dotyczy lat 2007-2017, kiedy to zbudowano dokładnie 2412,5 km dróg szybkiego ruchu i autostrad. To tam większość kierowców przeniosła swoje samochody, rezygnując przy tym z transportu zbiorowego, m.in. przejazdów kolejowych. Wzrosło przez to relatywne obciążenie sieci dróg, które już przed 2007 rokiem było niepokojące.

Wszystkie te dane sprawiają, że nasz kraj plasuje się daleko w tyle wśród innych, europejskich gigantów. Najgorzej sprawa ta wygląda w województwach leżących na wschodzie Polski. Gęstość dróg wyższego rzędu nie jest tam za ciekawa, co wywołuje szereg niepożądanych skutków, takich jak: obniżenie jakości powietrze, czy chociażby dłuższy czas dotarcia do celu.

Miejmy nadzieję, że wszystkie rozpoczęte inwestycje dotyczące dróg ekspresowych oraz autostrad wkrótce się zakończą. Znacznie poprawi to możliwości transportowe w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *