Silniki elektryczne – napęd przyszłości

Silnik spalinowy jest jednym z największych symboli rozwoju technologii w latach przeszłych i śmiało można stwierdzić, że bez tego rodzaju inwencji świat rozwijałby się znacznie wolniej. Silniki wykorzystujące do swojej pracy spalanie zamknięte przez wiele lat służyły rozmaitym dziedzinom motoryzacji oraz przemysłu.

Z czasem, inwencja technologiczna skierowała się w stronę zrewolucjonizowania pojęcia silnika. Wieloletni rozwój prac nad różnymi konstrukcjami silników sprawiły, że na świecie pojawiły się silniki elektryczne.

Silnik spalinowy, a elektryczny

Nie da się ukryć, że zdecydowaną różnicą pomiędzy silnikiem spalinowym oraz elektrycznym jest wpływ na środowisko. Kolejnym aspektem jest również głośność pracy poszczególnych rodzajów napędów, co stanowi dość dużą zaletę silników wykorzystujących do swojej pracy prąd elektryczny.

Aby jednak lepiej zrozumieć podstawowe różnice, należy zwrócić uwagę na kwestie konstrukcyjne, ponieważ oba rodzaje silników różnią się od siebie. Silnik spalinowy wykorzystuje do swojej pracy cylinder, który stanowi zamkniętą komorę spalania. W przypadku silników elektrycznych o pracy stanowią motoreduktory, które przyczyniają się do pracy mechanicznej opartej o wykorzystywane w obu przypadkach koła zębate.

Wykorzystanie silników elektrycznych w praktyce

Nie da się ukryć, że podstawowym walorem silników elektrycznych jest ich cicha praca oraz brak spalin, co pozwala na wykorzystanie silnika elektrycznego tam, gdzie silnik spalinowy nie może zostać wykorzystany. Mowa oczywiście o zamkniętych pomieszczeniach, które nie posiadają odpowiedniej wentylacji celem utylizowania szkodliwych dla zdrowia spalin. Nie jest to jednak jedyna możliwość wykorzystania silników elektrycznych, aczkolwiek z pewnością stanowi ona indywiduum.
W praktyce, silniki elektryczne doskonale sprawdzają się w rozmaitych pojazdach – od samochodów, po rowery czy coraz popularniejsze hulajnogi elektryczne. Te ostatnie szturmem przebiły się do użytku codziennego, a swój charakter zawdzięczają właśnie silnikowi elektrycznemu.

Podstawą silników elektrycznych jest ich względnie mniejsza masa niż w przypadku silników spalinowych. Nie jest to jednak kwestia ogólna, ponieważ istnieje wiele rodzajów silników elektrycznych, patrząc z perspektywy mocy i generowanej prędkości obrotowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *